"האמנות העליונה של המורה היא לעורר בתלמיד שמחה בהבעתו וידיעה שיש בהבעתו זו מן היצירה" אלברט איינשטיין

בית ספר לגישור בעולם משתנה

בשיתוף הבית לגישור ובוררות של השלטון המקומי

קורסי גישור בסיסיים- שער הכניסה לעולם הגישור

1. קורסי גישור בסיסי בהתמחות קהילתית

מטרת הקורס הינה להכשיר ולהסמיך פעילים קהילתיים ובעלי תפקידים ברשויות ובקהילה  כמגשרים בעלי כלים לניהול ליישוב סכסוכים באמצעות גישור.

 

הקורס מעניק כלים מעשיים להתמודדות טובה יותר עם קונפליקטים, לניהול יעיל של משא ומתן, לשיפור התקשורת הבינאישית ולשיפור ממשקי העבודה השונים. 

קורס הגישור הקהילתי של הבית לגישור ובוררות של השלטון המקומי  עומד בתקן של וועדת גדות ומעניק לבוגרים תעודת הסמכה של מגשר.

הקורס המוצע הינו קורס בסיסי הכולל דגשים וכלים נוספים מעבר למתכונת הרגילה כגון: מאפיינים של קונפליקטים קהילתיים, בניית הסכמות, גישור בין תרבותי, סימולציות ותרגילים המבוססים על מקרים מהמרחב הקהילתי (עירוני וכפרי).

צור/צרי קשר בנושא קורסים והכשרות

ייעוץ ארגוני | גישור | הדרכה

תכנים מרכזיים בקורס:

 • גישות תחרותיות ואינטגרטיביות ביישוב סכסוכים

 • תפיסת העולם של הגישור ועקרונותיו

 • מודל המשא ומתן המשלב

 • כלים לאבחון קונפליקטים קהילתיים.

 • תהליך הגישור הקהילתי משלב קבלת הפניה ועד ליצירת הסכם

 • בניית הסכמות בקהילה

 • גישור בין תרבותי
   

2. קורס גישור בסיסי בהתמחות תכנון ובנייה

המערכת המשפטית  המסדירה את ההליכים הסטטוטוריים הקבועים בחוק התכנון והבניה מורכבת:

החוק קובע מסגרות נוקשות המאפשרות מעורבותם של מי שחייהם עתידים להיות מושפעים מההליכים התכנוניים (תושבים, בעלי קרקעות, יזמים ובעלי עניין אחרים), אך ורק במסגרת הליכים פורמליים הקבועים בחוק (התנגדויות), ובלוח זמנים קשיח.


במקרים רבים נוצרים עימותים בין שכנים, בין תושבים לרשות המקומית, בין תושבים ליזמים, בין יזמים ורשויות ועוד.

במצב זה הצדדים פונים למוסדות התכנון והמשפט (הועדה המקומית והמחוזית, ועדת ערר, בית המשפט) ומבקשים להכריע בסכסוך התכנוני, דבר המחייב הערכות והסתייעות בגורמים מקצועיים שונים (עורכי דין, שמאים, יועצים שונים), המכירים את החוקים ואת אופן פעולתן של המערכות השונות. הליך ההכרעה הפורמלי כרוך בהוצאה כספית משמעותית ונמשך זמן רב.


ההכרעה בעימות התכנוני נעשית ע"י גורם החיצוני לסכסוך, כשלצדדים אין כל השפעה על ההחלטה בעניינם.
שיטת הכרעה זו מביאה במקרים רבים לפגיעה במערכת היחסים ובאיכות החיים של הצדדים.

במקרים רבים התנגדות לבניה של שכן יכולה להביא לעצירת הבניה, להוצאות רבות, לעוגמת נפש ולתסכול מתמשך. התנגדות זו מגלמת לא אחת סכסוך שכנים מתמשך.

 

​​באמצעות הליך של גישור ניתן להגיע לפתרון מוסכם בדרך של הידברות בין הצדדים. כאן, ההכרעה נשארת בידי הצדדים המעורבים ואינה נתונה לגורם חיצוני , דבר המבטיח המשך יחסים תקינים ושכנות טובה.
ההליך הגישורי מהיר והעלויות הכרוכות בו נמוכות יחסית להליכים אחרים.

 

קורס זה מעניק כלים מעשיים להתמודדות טובה יותר עם קונפליקטים בתחום תכנון ובנייה, לניהול יעיל של משא ומתן ולשיפור התקשורת הבינאישית.

3. קורס גישור בסיסי עם התמחות בגישור פנים ארגוני

מטרת הקורס הינה להכשיר ולהסמיך מנהלי משאבי אנוש, מנהלים ויועצים ארגוניים

כמגשרים בעלי כלים לניהול ליישוב סכסוכים באמצעות גישור ולהובלת תהליך לשיקום מערכת היחסים בין חברי הארגון המעורבים ולסיום הסכסוך.

 

תכנים מרכזיים:

 • גישות תחרותיות ואינטגרטיביות ביישוב סכסוכים

 • תפיסת העולם של הגישור ועקרונותיו

 • מודל המשא ומתן המשלב

 • כלים לאבחון קונפליקטים ארגוניים, מקורות והשפעות.

 • מיפוי של קונפליקט ארגוני על פי מודלים שונים ותכנית התערבות מתאימה.

 • הובלת תהליך של גישור בין יחידים ובין צוותים באמצעות כלים גישוריים חדשנים

 • המתאימים להתמודדות עם קונפליקטים בעולם הארגוני המורכב והדינמי של ימינו.

4. קורס גישור בסיסי עם התמחות בגישור רפואי

עימותים בארגוני בריאות, מהווה תופעה הולכת ומחמירה בחברה שלנו.

בדיקה של מאפייני העימותים הללו מגלה שעומס, לחץ המצטרפים לחששות, אי הוודאות ובעיות תקשורת יוצרים תערובת נפיצה המערבת את אנשי הצוות, פוגעת ביכולתם לספק שירות נאות וגורמת נזק למערכות היחסים בארגון.

היכולת לזהות מצבים בעלי פוטנציאל להתפתח לקונפליקט ולתת מענה בונה ואפקטיבי חשובה ביותר. קורס זה עוסק בפיתוח והעצמת יכולת זו בקרב הצוות הרפואי. קורס הגישור הבסיסי הינו שלב ראשון בהתמקצעות כמגשרים מוסמכים (השלב הבא הינו פרקטיקום - התנסות מודרכת בגישור). לאנשי מערכת הבריאות ערך מוסף בניהול מחלוקות כמגשרים בנושאים רפואיים מעצם תפקידם והיותם מומחים בתחום.

מטרת ההכשרה הינה להטמיע שיח של גישור ודיאלוג בקרב סטודנטים לקראת תפקידים בארגוני בריאות ו/או אנשי צוות במערכות בריאות לשיפור התקשורת הבינאישית, לשיפור ממשקי העבודה השונים והיחסים בין אנשי הצוות ובין הצוות למטופלים ומשפחותיהם.

 

תכניות להתנסות מודרכת בגישור (פרקטיקום) 

1-התנסות מודרכת בגישור (בתיקים מבית המשפט לתביעות קטנות)


הקורס מיועד לבוגרי קורס גישור בסיסי המעוניינים להתמקצע בגישור ולצבור ניסיון והסמכה שיאפשרו להם, בין היתר, להתמודד במכרז לשם הצטרפות לרשימת המגשרים מטעם הנהלת בתי המשפט .
מטרות הקורס: הכשרת והסמכת מגשרים מקצועיים וציודם בתעודת בוגר תכנית להתנסות מודרכת בגישור. שכלול מיומנות לניהול תהליך גישור כדרך ליישוב סכסוכים. התנסות מעשית מודרכת בגישורי אמת.

הקורס מתנהל בקבוצה עד 8 מתמחים, בסדרה של 14-18 מפגשים בני 5 שעות שעון לפחות לכל מפגש. המפגשים

כוללים גישור בפועל ע"י המתמחים, צפייה בגישורים, משוב והפקת למידה מהצפייה, חומרים

תיאורטיים ועמידה במטלות עיוניות ומעשיות.

 2-התנסות מודרכת בגישורים בתיקים מועדות לתכנון ובנייה

תכנית זו מיועדת לחברים בוגרי קורס גישור של מרכז השלטון המקומי העוסקים בתכנון ובנייה ומעוניינים להתמקצע בגישור והליכי בניית הסכמות ולצבור התנסות מעשית בגישור בסכסוכים המובאים לפתחן של ועדות ל של נדב נישריתכנון ובנייה. התכנית מיועדת לקבוצה של עד 8 משתתפים. 

המשתתפים שיעמדו בדרישות התכנית יקבלו תעודה מטעם הבית לגישור ובוררות של מרכז השלטון המקומי. הגישורים יהיו חלק מהרזומה האישי שלהם כמגשרים. המקרים לגישור יסופקו על ידי הועדות לתכנון ובנייה.

 

3- התנסות מודרכת בגישור פנים ארגוני בשיתוף עם בית הספר של נדב נישרי

ניהול ממשקים אפקטיביים בארגון מהווים תשתית חיונית לכל תהליך של צמיחה ארגונית. לניהול ממשקים אפקטיבי תרומה ניכרת לעמידה ביעדים העסקיים,ליצירה של אקלים ארגוני חיובי ועבודת צוות יעילה.

קהל היעד: בוגרי קורס גישור בסיסי

מטרות הקורס בקורס זה נלמד

1-לזהות את המאפיינים היחודיים של קונפליקטים ארגוניים, מקורות והשפעות.

2-  לערוך מיפוי של קונפליקט ארגוני ועל פי מודלים שונים ותכנית התערבות מתאימה.

3-להוביל תהליך של גישור בין יחידים, בין צוותים וכלל ארגוני- באמצעות כלים גישוריים חדשנים  המתאימים להתמודדות בונה עם קונפליקטים בעולם הארגוני המורכב והדינמי של ימינו.

 נתנסה בפועל בגישור פנים ארגוני מודרך ומלווה.

הרצאות והכשרות למגשרים

1- גישור קהילתי

 • קונפליקטים קהילתיים: מאפיינים וכלים ליישובם. באמצעות הכשרה זו מגשרים יוכלו להכיר את המאפיינים הייחודיים של הגישור הקהילתי וללמוד כלים אבחוניים והתערבותיים להתמודדות בונה עם קונפליקטים בקהילה .

 • בניית הסכמות בבתים משותפים/ במרחב הכפרי:
  למידה של המודל לבניית הסכמות כולל רקע תיאורטי ולמידה מתוך התנסות מודרכת בשטח. תהליך של בניית הסכמות בקהילה נותן קול לכל הקבוצות המעורבות בקונפליקט , מאפשר תהליך של למידה ,הכרה הדדית ולגיטימציה בין הצדדים ומכאן ליצירה של מרחב הסכמה ופתרון בעיות לחיים משותפים. באמצעות תכנית זו מגשרים קהילתיים רוכשים כלי עוצמתי ויעיל לשיפור האקלים הקהילתי.

 • הכשרת שגרירי גישור/ פעילים קהילתיים
  הנוכחות של פעילים קהילתיים בעלי יכולת איתור מוקדם, הרגעה והפנייה לגורמים מקצועיים תורמת באופן משמעותי לטיפול אפקטיבי בקונפליקטים ומניעת ההסלמה. במסגרת ההכשרה ישתלמו המשתתפים בעקרונות הגישור והדיאלוג לניהול סכסוכים, באופן שיקנה להם זיקה וכלים לעולם זה, ויאפשר להם לבצע את תפקידם הקהילתי במקצועיות.

 • גישור נרטיבי למגשרים- התמודדות עם סכסוכים על רקע זהות
  במסגרת העבודה הקהילתית מגשרים נתקלים לא פעם עם סכסוכים עיקשים היוצרים תחושה שהכלים הגישוריים הקונבנציונאליים לא מספיקים. בדרך כלל, מקורות הסכסוך מסוג זה אינם רק משאבים או יחסים, אלא יושבים על שורשי הזהות של הצדדים המעורבים. בסדנא זו המגשר הקהילתי  יוכל להרחיב את "ארגז הכלים" המקצועי וילמד על מאפיינים של סכסוכי זהות, ייחשף לגישה הנרטיבית  וילמד כלים גישוריים ייחודים ויצירתיים לפירוק סיפורי קונפליקט והבניית סיפורים מועדפים בין הצדדים.

 • גישור בין תרבותי
  כאשר מדובר על קונפליקט בעל רקע  תרבותי ,הפרדיגמות התרבותיות פועלות כ"נהר זורם מתחת לאדמה", מזין ומעצב את הנוף שאנו פועלים בתוכו וישפיעו על היכולת של המגשר והצדדים לנהל מו"מ  סביב צרכים ואינטרסים. במסגרת ההכשרה המגשרים יכירו את המאפיינים של המפגש הבין תרבותי, ילמדו לזהות פרדיגמות תרבותיות המשפיעים על המשא ומתן בין הצדדים וילמדו כלים גישוריים מתאימים למרחב זה.

 • כל הקהילה בחדר - מעגלי שיח ופתיחת מרחבים לדיאלוג, למידה והסכמה ככלי ליישוב סכסוכים בקהילה

תהליכים של בניית הסכמות בקהילות וארגונים דורשים לפעמים מעורבות פעילה של קבוצה גדולה של משתתפים. במצבים אלו נשתמש בכלים ייחודיים כגון "מעגלי שיח" או "מרחב פתוח". בסדנא זו נלמד את העקרונות מאחורי הכלים להנחיית קבוצות גדולות ואיך ליישם אותם בפועל בתהליכים של  יישוב סכסוכים בקהילה.

2- גישור בין דורי

 • סדנאות לגיל השלישי:

הכשרת מגשרים להעברת סדנאות לגיל השלישי במטרה להקנות כלים גישוריים להתמודדות בונה עם מחלוקות ושינויים במשפחה הרב דורית של ימינו.

 • גישור בגיל השלישי (סכסוכים במשפחה הבוגרת): רים התמודדות אפקטיבית.

מאפיינים של קונפליקטים במשפחה הבוגרת. כלים ומודלים גישוריים המאפש

3- כלים גישורים בעולם משתנה

 • שאלות עוצמתיות בשיחה הנפרדת 

השיחה הנפרדת מהווה כלי רב עוצמה בגישור. זאת ההזדמנות להרחיב את ההסתכלות של כל צד לגבי הדרך בו הוא תופס את עצמו, את האחר, את האלטרנטיבות והאפשרויות לפתרון הסכסוך. בהכשרה זו מגשרים ילמדו כלי מובנה להפיכת השיחה הנפרדת לאפקטיבית ומשמעותית.

 • מסגור מחדש ככלי לסטוריטלינג

מסגור מחדש הינו שלב בתהליך הגישור המהווה "נקודת מפנה" בה נרקם סיפור משותף ה"צובע" את המציאות בחדר ומהווה בסיס לשותפות הצדדים בהתמודדות בונה מול "הבעיה". בהכשרה זו נלמד את הבסיס הנרטיבי והמבנה של הסיפור המשותף וניישם במקרים שונים מתוך קונפליקטים מהשטח.

4- גישור לילידים ונוער

הכשרת אנשי חינוך / ועדי - הורים / מדריכים / מגשרים במרחב הכפרי: הקניית כלים גישורים ליצירת אקלים בונה בעשייה החינוכית ובתקשורת בין מורים, הורים ותלמידים. הכשרת אנשי חינוך בהקניית שפה גישורית לילדים ונוער באמצעות תכנית חווייתית ומהנה.כל משתתף מקבל ערכה מוכנה הכוללת סילאבוס, מצגת הפעלות ומשחקים.

 כל הזכויות שמורות למריאלה יעבץ בוחניק - מגשרת מוסמכת ©